MERAK ETTİKLERİNİZ

Herkes hipnoz edilebilir mi?


Herkes, farklı teknikler gerektirse ve farklı derecelerde de olsa hipnoz olabilir.
Hipnoz uygulanırken uyur muyum?


Hipnoz kesinlikle bir uyku hâli değildir. Hipnoz uykuya dalmayı kolaylaştırmak amacıyla kullanılabilir ama hipnoz bir tür uyku hâli değil, bir odaklanma halidir.
Hipnoz uygulanırken kontrolümü kaybedecek miyim?


Hayır! Hipnoz sırasında kişinin bilinçli kontrolü ortadan kalkmaz. Kişi, hipnoterapistin söylediği her şeyi duyar, anlar, hatta yargılar. Yapması istenilen şey, kişinin değerlerine uygun değil ise kabul etmez, uygulamaz. Hipnoz ne kadar derin olursa olsun bilinç açıktır; kişi sadece aklına yatan telkinleri kabul ederken aklına yatmayan herhangi bir durum olduğunda hipnoz durumunda kalmaya devam etmez.
Görüşmeler genel olarak nasıl geçer?


Genellikle, ilk görüşmede değerlendirme yapılır. Probleminiz hakkında bilgi edinerek, takip eden görüşmelerde sizin için özel olarak hazırlanacak bir uygulama takvimi belirlenir.
Hipnoz kaç görüşme boyunca uygulanır?


Kişilerin hipnoza yatkınlık derecelerine bağlı olarak (hipnotik telkinler daha hızlı ya da daha yavaş alınabilmektedir), görüşme sayıları değişebilir. Süreç, haftalık ya da iki haftada bir olarak uygulanan ortalama 3 - 12 görüşme arasında değişir. Görüşme süresi 50 dakikadır.
Hipnoz nedir?


Hipnoz, konsantrasyonunuzun arttığı ve telkinlere açık hale geldiğiniz; bu sayede duygu, düşünce ve davranışlarınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olan bir tekniktir.
Hipnoz ne değildir?


Sahne şovlarında göründüğü gibi değildir!
Mesela,
Hipnoz olmanız için dönen bir pendulum gerekmez!
Bilincinizi ASLA kaybetmezsiniz! Olmadığınız birine dönüşmezsiniz.
Hipnoz esnasında kontrol sizdedir ve hipnoz sonrasında olan her şeyi hatırlarsınız.
Farkında olmadan hipnoz edilmem münkün mü?


Hayır! Hiç kimse sizi izniniz olmadan, isteğiniz dışında, siz fark etmeden ya da zorla hipnoz edemez.
Hipnoz ile neler yapılabilir?


Kilo verme, sigara, alkol gibi bağımlılıklardan kurtulma, kronik ağrı yönetimi, uykusuzluk problemi gibi birçok alanda hipnoz tekniğinden faydalanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Danışmanlık bölümünü inceleyebilirsiniz.
Hipnoz ile neler yapılamaz?


Hipnoz, tıbbi bir uygulama/tedavi değildir; aldığınız tedavileri destekleyici nitelikte bir tekniktir. Örneğin; kronik ağrı yönetiminde size yardımcı olsa da kalp rahatsızlığınızı tedavi edemez. Bu yüzden herhangi bir tıbbi tedavi görüyor veya ilaç kullanıyorsanız tedavinizi yarıda kesmeyiniz veya ilaçlarınızı kullanmayı bırakmayınız.
Kendi kendime hipnoz yapabilir miyim?


Evet! Her hipnoz bir Oto-Hipnoz'dur. Epiküryen'de her görüşmenizde; ihtiyaç duyduğunuz anda kendi kendinize kullanabilmeniz için oto-hipnoz tekniğini de öğreneceksiniz. Bu sayede, kalıcı ve sürdürülebilir alışkanlıklar kazanırsınız.

Bireysel ve kurumsal danışmanlık hizmeti verirken, Bilişsel - Davranışçı Yaklaşım ve Hipnoz tekniğini kulanıyorum.

Bilişsel -Davranışçı Yaklaşım ve Hipnoz; şimdiki zamana, şu ana odaklanmayı sağlayarak, motivasyon ve beceriyi artırmak, davranış biçimlerini geliştirmek, değiştirmek veya düzenlemek, farkındalık oluşturmak, kalıcı beceriler kazandırmak için son derece etkili yöntemlerdir. 

Bu yöntemler; değiştirmeyi istediğimiz düşüncelerimiz, davranışlarımız veya alışkanlıklarımız ile ilgili konularda kısa sürede, kolay, sürdürülebilir ve kalıcı bir değişim elde etmemize yardımcı olur.

Bu yöntemleri; aynı zamanda ihtiyaç duyduğunuz anda kendi kendinize kullanabilmeniz için öğreniyorsunuz. Bu sayede, kalıcı ve sürdürülebilir alışkanlıklar kazanıyorsunuz. 

İnsanlar, hipnozu izledikleri filmlerin, sahne şovlarının ve okuduğu kitapların etkisiyle sihirli bir yöntem olarak görmektedir.

​​

Oysa, hipnoz, gözlerinizi kapatıp tamamen farklı bir insan olarak uyanacağınız büyülü bir tedavi değildir. Bunun olmasını umuyor, bunun için umutlanıyorsanız maalesef henüz böyle bir yöntem keşfedilmedi!

Hipnoz, etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tıbbi tedavileri destekleyici bir yöntemdir.

Aşağıda hipnoz hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.